YUKARI
  KURUMSAL
HABERLER
   
Diğer Haber Başlıkları
 

Ayvalık Mutfağının Yok Olmaya Başlayan Tadları Aytugeb ve Gmka İle Sofralara Dönüyor

09 Ekim 2014

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, kısa ismi AYTUGEB bulunan Ayvalık Turizm Alt Yapı Geliştirme Hizmet Birliği vasıtası ile ilçedeki mübadele çağının yanı paradigma mübadele öncesindeki Girit ve Midilli Adaları ile Balkanlardan Anadolu’ya gerçekleşen göçlerle gelen mutfak kültürlerinin bulunmaz olmaya başlaması üstüne hazırlanmakta bulunan plan Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteğiyle yaşama geçiriliyor.

Bu kapsamda, AYTUGEB içerisinde projenin yürütücülüğünü gerçekleştiren Balıkesir Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr.Ayhan Gökdeniz yaptığı açıklamada, Ayvalık mutfağının yemek çeşitliliği, tat ve lezzet zenginliği, otantik ve yenilikçi damak zevklerini korumak ve bunların içerisinde yitirilmeye başlayan tadları tekrardan sofralara döndürebilmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayhan Gökdenin; kültür turizminin, turizmin ciddi bir çeşidi bulunduğu gibi, bütün destinasyonlar için bir büyüme seçeneği olduğuna işaret etti.

Kültür turizmi içerisinde ciddi bir miras öğesi şekilde yer sektör gastronominin, dünya mutfaklarının sunulmasında ve tanıtılmasında ön plana çıktığını savunan Gökdeniz, “Yemek, bir toplumun kendisini ve yaşama tarzını anlatım şeklidir. Yemek ve yemek kültürü, bir bölgenin kültürel sembolü şekilde kabul edilebilir ve mahalli yiyecekler mahalli kültürün bir parçasını oluşturmaktadır. Gastronomi, kültürel bir ürün bulunduğu kadar, bir kültürel ürünün tamamlayıcısı durumundadır. Ayrıca; gastronomi, yiyecek ve içeceklerin tarihi büyüme sürecinden başlayarak bütün özelliklerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılması, uygulanması ve geliştirilmesini kapsayan bir İlim dalıdır” dedi.

Gastronomi turizminin, dünya çapında ve bilhassa Avrupa ülkelerinde Akdeniz mutfağı ile çok çok fazla gündeme geldiğini kaydeden Gökdeniz, “Türkiye mutfak yapısıyla Akdeniz kültürünün gastronomik hazinesine sahip ciddi ülkelerden biridir. Coğrafi ve etraf şartları ile Kuzey Ege Bölgesi, Akdeniz mutfak kültürünün yaşatıldığı seyrek yerlerden biridir. Türkiye’de Akdeniz mutfağının ciddi bir işareti bulunan Kuzey Ege Bölgesi ve bu bölgenin içerisinde yer sektör Ayvalık mutfağı; gastronomi turizmi açısından ön plana çıkmaktadır.

Ayvalık ekonomik, politik, kültürel faaliyetler açısından geçmişten günümüze kadar bir değişim süreci geçirmiş, bu hal kültürel etkinlik şekilde değerlendirilen “mutfak kültürünü” de etkilemiştir. Rum halkının yanı paradigma Balkanlardan göç eden Müslüman halkların kültürleri yemek kültürüne de yansımıştır. Bulgar, Boşnak, Girit ve Midilli kültürlerinden etkilenen Ayvalık mutfağının yemek çeşitliliği, tat ve lezzet zenginliği, otantik ve yenilikçi damak zevklerini ortaya koymaktadır. Alibey (Cunda) Adası 1924 Girit’ten göç eden mübadillerin ağırlıklı şekilde yaşadığı bir beldedir. Burada ikamet eden mübadiller kültürlerini aradan 90 sene geçmesine karşın unutmamışlar ve yaşatmak için de sıkı gayret sarf etmektedirler. Unutmadıkları bir öteki kültürel paha de mutfakları ve yemekleridir. Ayvalık ekonomik, politik, kültürel faaliyetler açısından geçmişten günümüze kadar bir değişim süreci geçirmiş, bu hal kültürel etkinlik şekilde değerlendirilen mutfak kültürünü de etkilemiştir. Rum halkının yanı paradigma Balkanlardan göç eden Müslüman halkların kültürleri yemek kültürüne de yansımıştır. Bulgar, Boşnak, Girit ve Midilli kültürlerinden etkilenen Ayvalık mutfağının yemek çeşitliliği, tat ve lezzet zenginliği, otantik ve yenilikçi damak zevklerini ortaya koymaktadır. Alibey (Cunda) Adası 1924 Girit’ten göç eden mübadillerin ağırlıklı şekilde yaşadığı bir beldedir. Burada ikamet eden mübadiller kültürlerini aradan 90 sene geçmesine karşın unutmamışlar ve yaşatmak için de sıkı gayret sarf etmektedirler. Unutmadıkları bir öteki kültürel paha de mutfakları ve yemekleridir” ifadelerini kullandı.


GMKA’DAN PROJEYE 63 BİN LİRA DESTEK

Ayvalık Turizm Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği’nin; Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD) kapsamında, TR22/14/FAPDFD/0002 kodlu ’Yaşayan Mutfak Ayvalık’ isimli projeye 63.210 TL’lik finansal destek alındığının altını çizen Gökdeniz, “Bu çalışmada umumi amaç; bu kültürel kıymeti daha çok korumak ve kollamak hesabına bu işin paydaşlarıyla beraber (restoran sahipleri, tedarikçiler, ahçılar, gurmeler, gezi acenta sahipleri, gurme ve yemek dernekleri vs.) Ayvalık mutfağını incelemek, unutulan yemekleri gün ışığına çıkarmak ve istikbal kuşaklara tanıtmaktır. Bu plan ile unutulan yemekler tarifleri ile gün ışığına çıkartılacak ve istikbal kuşaklara aktarılması sağlanacak ve yörenin farkındalığı öne çıkarılacaktır. Ayrıca plan kapsamında bir takım etkinlikler düzenlenerek (web sayfası, gastronomi paneli, sokak yemek etkinlikleri, tadım sunumları, gurme tur programları, yemek kitabı, matbuat toplantıları ve gezi acenteleri ile toplantılar gibi) yörenin ekonomik gelişmesine yardım sağlanacak ve katma paha yaratılacaktır” dedi.

KAPSAMLI BİR PROJE OLACAK
Projenin süresi 3 aydır ve takriben 20 Aralık 2014 bunun şeklinde biteceğini açıklayan Ayhan Gökdeniz, “Bu zaman içerisinde yapılacak çalışmalar esas çizgileri kapsamında; Yaşayan Mutfak; Ayvalık’ Proje Ekibinin Belirlenmesi; Projesinin gerçekleşmesi için plan koordinatörü başkanlığında 3 benlik bir ekibin görevlendirilmesi sağlanılacaktır. Projenin Yörede Duyurulma Çalışmaları; Ayvalık yöresinde gastronomi turizmindeki bütün aktörlere ulaşmak için branda afiş, el ilanı ve billboard afişi bastırılacak ve plan faaliyetleri bütün kesimlere duyurulacaktır. Proje Logosunun belirlenmesi, Web sayfasının açılması ve İçeriklerin Girilmesi; ‘Ayvalık Yaşayan Mutfak’ adında bir web sayfası açılacak ve yemekler tarifleri ve fotoğrafları ile beraber bu sayfada verilecektir. Ayvalık’ta Yöresel Yemeklerin Hazırlanması, Sunulması ve Fotoğraflanması; Ayvalık Turizm Otelcilik Lisesi Uygulama Otel’inde yöre mutfağına ilişkin yemekler hazırlanacak ve fotoğraflanarak kitap ve web sayfasında kullanılacaktır. Yaşayan Mutfak; Ayvalık’ Kitabının Dizgi, Tasarım, İçeriklerin Hazırlanması ve Bastırılması; Bugün de unutulmayan ve yaşatılan ciddi bir kültürel paha bulunan Ayvalık Mutfağı hakkında örnekler; tarifeleri, hikayeleri ve renkli fotoğrafları ile ofset bir kitap biçiminde (CD’siyle-3 bin adet) basılacaktır. Kültür Turizmin Yeni Rotası; Kuzey Ege Mutfağı ve Ayvalık” Paneli; Bölge Mutfağı hakkında yörede ve ülkede kamuoyu yaratmak amacıyla bir ‘Gastronomi Paneli’ yapılacak ve bu panele bölge mutfağını iyi bilen gurme ve akademisyenler çağrılacaktır. Cunda’da Gastronomi Turizmi İle ilgili Kültürel Sokak Aktiviteleri ise; Yemekler Yapılması ve Sokakta Servis Edilmesi, Fotoğraf Sergisi, Eşya ve Obje Sergisi, Folklor Gösterileridir. Bu faaliyetleri geleneksel bir duruma getirmeyi ve 2015 yılı için ‘Uluslararası Cunda Mübadil ve Gastronomi Etkinlikleri Festivali’ yapmayı düşünüyoruz. Gurme Tur Programının Belirlenmesi ve Seyahat Acentaları ile İşbirliği; Bu etkinliklere ihtisaşlaşmış gezi acentaları çağırma edilecek ve alana ‘Gurme Turları’ yapılması noktasında işbirliğine gidilecektir. Projenin Kitaplaştırılması; Proje bitiminde GMKA’ya sunulan çıktı ile bu plan süresince edinilen deneme ve kazanımlar Proje Yürütücüsü vasıtası ile kitap durumuna getirilecektir” diye konuştu.

Projenin sahibinin AYTUGEB, ortaklarının ise; Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Ticaret Odası olduğunu belirten Ayhan Gökdeniz, “Proje iştirakçilerimiz ise; Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksekokulu, Ayvalık Turizm ve Otelcilik Lisesi ve Ayvalık Turizm Danışma Müdürlüğü’dür. Projenin önce Ayvalık’a ve plan müşterek ve iştirakçilerine hayırlı olmasını diler, kalp ve saygılarımı sunarız” dedi.

Kaynak: IHA-YEREL