YUKARI
  KURUMSAL
HABERLER
   
Diğer Haber Başlıkları
 

AYVALIK MUTFAĞI’NA 63 BİN LİRALIK DESTEK

09 Ekim 2014

Ayvalık Turizm Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği (AYTUGEB) tarafından hazırlanan 'Yaşayan Mutfak Ayvalık’ adlı projeye Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD) kapsamında 63.210 TL’lik finansal destek alındı.

AYTUGEB, Ayvalık’ın agro turizmde söz sahibi olabilmesi için ‘Yaşayan Mutfak Ayvalık’ başlıklı bir proje hazırladı. Balıkesir Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan Gökdeniz yürütücülüğünde hazırlanan proje ile bu kültürel değeri daha fazla korumak ve kollamak adına bu işin paydaşlarıyla birlikte (restoran sahipleri, tedarikçiler, aşçılar, gurmeler, seyahat acente sahipleri, gurme ve yemek dernekleri vs.) Ayvalık mutfağını incelemek, unutulan yemekleri gün ışığına çıkarmak ve gelecek kuşaklara tanıtmak, unutulan yemek tarifleri ile gün ışığına çıkartılacak, gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak ve yörenin farkındalığı öne çıkarılacak.

GASTRONOMİ PANELİ, CUNDA’DA KÜLTÜREL SOKAK AKTİVİTELERİ

Proje hakkında bilgi veren Gökdeniz  “Ayrıca proje kapsamında bazı etkinlikler düzenlenerek (web sayfası, gastronomi paneli, sokak yemek etkinlikleri, tadım sunumları, gurme tur programları, yemek kitabı, basın toplantıları ve seyahat acentaları ile toplantılar gibi) yörenin   ekonomik büyümesine katkı sağlanacak ve katma değer yaratılacaktır. Projenin süresi 3 aydır ve takriben 20 Aralık 2014 gibi tamamlanacaktır. Bu süre içerisinde  ‘Yaşayan Mutfak; Ayvalık’ Proje Ekibinin belirlenecek. Projesinin gerçekleşmesi için proje koordinatörü başkanlığında 3 kişilik bir ekibin görevlendirilmesi sağlanacak. Ayvalık yöresinde gastronomi turizmindeki bütün aktörlere ulaşmak için branda afiş, el ilanı ve billboard afişi bastırılacak ve proje faaliyetleri bütün kesimlere duyurulacaktır. ‘Ayvalık Yaşayan Mutfak’ adında bir web sayfası açılacak ve yemek tarifleri ve fotoğrafları ile birlikte bu sayfada verilecek. Ayvalık Turizm Otelcilik Lisesi Uygulama Otel’inde yöre mutfağına ait yemekler hazırlanacak ve fotoğraflanarak kitap ve web sayfasında kullanılacak.  Bugün de unutulmayan ve yaşatılan önemli bir kültürel değer olan Ayvalık Mutfağı ile ilgili örnekler; tarifeleri, hikayeleri ve renkli fotoğrafları ile ofset bir kitap halinde (CD’siyle-3 bin adet) basılacak. “Kültür Turizmin Yeni Rotası; Kuzey Ege Mutfağı ve Ayvalık”  Paneli yapılacak. Bölge Mutfağı ile ilgili yörede ve ülkede kamuoyu yaratmak amacıyla bir ‘Gastronomi Paneli’  yapılacak ve bu panele  bölge mutfağını iyi bilen gurme ve akademisyenler çağrılacaktır. Cunda’da Gastronomi Turizmi İle ilgili Kültürel Sokak Aktiviteleri düzenlenecek. 1-Yemekler Yapılması ve Sokakta Servis Edilmesi, 2-Fotoğraf Sergisi, 3-Eşya ve Obje Sergisi,  4-Folklor  Gösterileri. Bu faaliyetleri geleneksel hale getirmeyi ve 2015 yılı için “Uluslararası Cunda Mübadil ve Gastronomi Etkinlikleri Festivali’ yapmayı düşünüyoruz. Bu etkinliklere ihtisaslaşmış seyahat acentaları davet edilecek ve bölgeye “Gurme Turları” yapılması noktasında işbirliğine gidilecektir. Proje bitiminde GMKA'ya sunulan çıktı ile bu proje süresince edinilen tecrübe ve kazanımlar Proje Yürütücüsü tarafından kitap haline getirilecek” dedi.

“AYVALIK MUTFAĞI GASTRONOMİ TURİZMİ AÇISINDAN ÖN PLANA ÇIKIYOR”

Ayvalık Turizm Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği (AYTUGEB)  Başkanı Rahmi Gençer , “Ayvalık mutfağı; gastronomi turizmi açısından ön plana çıkmaktadır. Ayvalık ekonomik, politik, kültürel faaliyetler açısından geçmişten günümüze kadar bir değişim süreci geçirmiş, bu durum kültürel faaliyet olarak değerlendirilen “mutfak kültürünü” de etkilemiştir. Rum halkının yanı sıra Balkanlardan göç eden Müslüman halkların kültürleri yemek kültürüne de yansımıştır. Bulgar, Boşnak, Girit ve Midilli kültürlerinden etkilenen Ayvalık mutfağının yemek çeşitliliği, tat ve lezzet zenginliği, otantik ve yenilikçi damak zevklerini ortaya koymaktadır. Alibey (Cunda) Adası 1924 Girit’ten göç eden mübadillerin ağırlıklı olarak yaşadığı bir beldedir. Burada ikamet eden mübadiller kültürlerini aradan 90 yıl geçmesine rağmen unutmamışlar ve yaşatmak için de yoğun çaba sarf etmektedirler.  Unutmadıkları bir diğer kültürel değer de mutfakları ve yemekleridir. Ayvalık ekonomik, politik, kültürel faaliyetler açısından geçmişten günümüze kadar bir değişim süreci geçirmiş, bu durum kültürel faaliyet olarak değerlendirilen “mutfak kültürünü” de etkilemiştir. Rum halkının yanı sıra Balkanlardan göç eden Müslüman halkların kültürleri yemek kültürüne de yansımıştır. Bulgar, Boşnak, Girit ve Midilli kültürlerinden etkilenen Ayvalık mutfağının yemek çeşitliliği, tat ve lezzet zenginliği, otantik ve yenilikçi damak zevklerini ortaya koymaktadır. Alibey (Cunda) Adası 1924 Girit’ten göç eden mübadillerin ağırlıklı olarak yaşadığı bir beldedir. Burada ikamet eden mübadiller kültürlerini aradan 90 yıl geçmesine rağmen unutmamışlar ve yaşatmak için de yoğun çaba sarf etmektedirler.  Unutmadıkları bir diğer kültürel değer de mutfakları ve yemekleridir.  Proje sahibi Aytugeb, ortaklarımız ise; Kaymakamlık ve Ayvalık Ticaret Odası’dır. Proje iştirakçilerimiz ise; Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksekokulu, Ayvalık Turizm ve Otelcilik Lisesi ve Ayvalık Turizm Danışma Müdürlüğü’dür. Projenin yürütücülüğünü; Balıkesir Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan Gökdeniz yapmaktadır. Projenin öncelikle Ayvalık’a ve proje ortak ve iştirakçilerine hayırlı olmasını dilerim” dedi.