YUKARI

YMA; 'Yaşayan Mutfak Ayvalık’  adında Ayvalık Turizm Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği’nin (AYTUGEB); "Güney   Marmara   Kalkınma  Ajansı (GMKA) 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD) kapsamında   TR22/14/FAPDFD/0002 kodlu   projenin adıdır.Aytugeb; bu faaliyet için GMKA’dan 63.210 TL’lik finansal destek almıştır. Projenin temel amacı Ayvalık'ı UNESCO World Heritage sites and UNESCO Intangible Cultural Heritage List'e sokmaktır. Bu çalışmada genel amaç; bu kültürel değeri daha fazla  korumak ve kollamak adına bu işin paydaşlarıyla birlikte (restoran sahipleri, tedarikçiler, ahçılar, gurmeler, seyahat acenta sahipleri, gurme ve yemek dernekleri vs.) Ayvalık mutfağını incelemek, unutulan yemekleri gün ışığına çıkarmak ve gelecek kuşaklara tanıtmaktır. Bu proje ile unutulan yemekler tarifleri ile gün ışığına çıkartılacak ve gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak ve yörenin farkındalığı öne çıkarılacaktır. Ayrıca proje kapsamında bazı etkinlikler düzenlenerek (web sayfası, gastronomi paneli, sokak yemek etkinlikleri, tadım sunumları, gurme tur programları, yemek kitabı, basın toplantıları ve seyahat acentaları ile toplantılar  gibi) yörenin   ekonomik büyümesine katkı sağlanacak ve katma değer yaratılacaktır. Projenin süresi 3 aydır  ve takriben 20 Aralık 2014 gibi bitecektir. Bu süre içerisinde yapılacak çalışmalar ana hatlarıyla aşağıdaki gibidir;

1-‘Yaşayan Mutfak; Ayvalık’ Proje Ekibinin Belirlenmesi;  Projesinin gerçekleşmesi için proje koordinatörü başkanlığında 3 kişilik bir ekibin  görevlendirilmesi sağlanılacaktır. 

2-Projenin Yörede Duyurulma Çalışmaları;  Ayvalık yöresinde gastronomi turizmindeki bütün aktörlere ulaşmak için  branda afiş, el ilanı ve billboard afişi bastırılacak ve proje faaliyetleri bütün kesimlere duyurulacaktır.

3-Proje Logosunun belirlenmesi, Web sayfasının açılması ve İçeriklerin Girilmesi;  ‘Ayvalık Yaşayan Mutfak’ adında bir web sayfası açılacak ve yemekler tarifleri ve fotoğrafları ile birlikte bu sayfada verilecektir. 

4-Ayvalık’ta Yöresel Yemeklerin  Hazırlanması, Sunulması ve Fotoğraflanması; Ayvalık Turizm Otelcilik Lisesi Uygulama Otel’inde yöre mutfağına ait yemekler hazırlanacak ve fotoğraflanarak kitap ve web sayfasında kullanılacaktır. 

5-Yaşayan Mutfak; Ayvalık' Kitabının Dizgi, Tasarım, İçeriklerin Hazırlanması ve Bastırılması; Bugün de unutulmayan ve yaşatılan önemli bir kültürel değer olan Ayvalık Mutfağı ile ilgili   örnekler; tarifeleri, hikayeleri ve renkli fotoğrafları ile ofset bir kitap halinde (CD’siyle-3 bin adet) basılacaktır.

6-“Kültür Turizmin Yeni Rotası; Kuzey Ege Mutfağı ve Ayvalık”   Paneli; Bölge Mutfağı ile ilgili  yörede ve ülkede kamuoyu yaratmak amacıyla bir ‘Gastronomi Paneli’  yapılacak ve bu panele   bölge mutfağını iyi bilen gurme ve akademisyenler çağrılacaktır. 

7-Cunda’da Gastronomi Turizmi İle ilgili Kültürel  Sokak Aktiviteleri; 1-Yemekler Yapılması ve Sokakta Servis Edilmesi, 2-Fotoğraf Sergisi, 3-Eşya ve Obje Sergisi,  4-Folklor  Gösterileri. Bu faaliyetleri geleneksel hale getirmeyi ve 2015 yılı için “Uluslararası Cunda Mübadil ve Gastronomi Etkinlikleri Festivali’ yapmayı düşünüyoruz.

8-Gurme Tur Programının Belirlenmesi ve Seyahat Acentaları ile İşbirliği; Bu etkinliklere   ihtisaşlaşmış seyahat acentaları davet edilecek ve bölgeye “Gurme Turları” yapılması noktasında işbirliğine gidilecektir.

9-Projenin Kitaplaştırılması; Proje bitiminde GMKA'ya sunulan çıktı ile bu proje süresince edinilen tecrübe ve kazanımlar Proje Yürütücüsü tarafından kitap haline getirilecektir